Dezynfekcja ozonem i dekontaminacja Zielona Góra

Ozonowanie

Co to jest
ozonowanie
i na czym polega?

Ozonowanie to proces dezynfekcji ozonem, czyli pierwiastkiem będącym trójatomową nietrwałą odmianą tlenu. Budowa i właściwości ozonu sprawiają, że jest on bardzo często wykorzystywany do oczyszczania wody i wszelkich pomieszczeń zamkniętych.

Ozon (O3) składa się z trzech atomów tlenu i to odróżnia go od powietrza zwierającego O2, którym oddychamy. Ta budowa ozonu sprawia, że pierwiastek znalazł zastosowanie w dezynfekowaniu powietrza i wody. Ozonowanie jest 50-krotnie skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż dezynfekowanie chlorem. Ponadto ozon szybko rozpada się do dwuatomowego tlenu, przez co nie wywołuje skutków ubocznych i nie pozostawia nieprzyjemnego, drażniącego zapachu jak dzieje się w przypadku chloru. Po rozpadzie cząsteczek ozonu pozostaje bowiem czysty tlen bez żadnych toksycznych półproduktów. Nic nie odkłada się w tkankach organizmów żywych ani nie skaża wody, gleby czy powietrza. W środowisku naturalnym ozon można wyczuć po burzy, kiedy unosi się charakterystyczny zapach świeżości.

Dezynfekcja ozonem ma wiele zalet. Przede wszystkim w sposób całkowicie bezpieczny usuwa wszelkie zanieczyszczenia, brzydkie zapachy, takie jak dym papierosowy, stęchlizna czy zapach farby, kleju i innych chemikaliów po remoncie. Co niezwykle istotne, ozonowanie eliminuje źródło powstawania nieprzyjemnego zapachu, dając pewność, że nie powróci on samoistnie. Pozwala także usunąć z pomieszczeń lub pojazdów niebezpieczne i często niewidoczne gołym okiem patogeny, jak wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie czy inne alergeny. Pomaga również zachować odpowiednią czystość i sterylność w placówkach medycznych.

Co daje
ozonowanie?

Wykonujemy ozonowanie

Budynków hodowlanych

w którym przebywają zwierzęta jest czynnością konieczną do utrzymania standardów bezpieczeństwa. Skupiska zwierząt sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób, dlatego tak ważne jest cykliczne ozonowanie kurników i gospodarstw. Ozon usuwa bakterie, grzyby i wirusy, a także niweluje nieprzyjemne zapachy organiczne powstające w takim miejscu. Pozwala to zadbać o zdrowie zwierząt oraz ich opiekunów.

Przedszkoli i szkół

to skuteczny i przede wszystkim bezpieczny sposób na pozbycie się z placówek oświatowych wirusów, bakterii, alergenów oraz zarodników grzybów i pleśni. Szkoły i przedszkola są dużym skupiskami ludzi, co sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Regularne przeprowadzenie dezynfekcji ozonem pozwala pozbyć się wszystkich drobnoustrojów. Ozonowanie przedszkola i szkoły zaleca się wykonać zawsze, gdy zachodzi ryzyko pojawienia się ogniska choroby.

W branży spożywczej

umożliwia pozbycie się wszelkich szkodliwych substancji zapachowy oraz niekorzystnych dla zdrowia wirusów, bakterii czy grzybów. Ozonowanie jest niezbędne do utrzymania żywności w nienaruszonym stanie. Eliminuje także nieprzyjemny zapach oraz ewentualne bakterie, wirusy bądź grzyby.

Mieszkania, domu, firm

pozwala usunąć z wnętrza szkodliwe bakterie, wirusy, a także zarodniki grzybów i pleśni. To skuteczna metoda eliminacji wszelkich alergenów i nieprzyjemnych zapachów powstałych w wyniku prac remontowych (zapach farby, kleju itp.) oraz codziennego użytkowania – zapach papierosów, zwierzęcia czy gotowania. Takie ozonowanie mieszkania oczyszcza powietrze, nadaje wnętrzu miłej świeżości i usuwa niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje.

Placówek użyteczności publicznej

to niezbędna czynność pozwalająca zachować czystość i sterylność pomieszczeń. Niezwykle ważne przede wszystkim w gabinetach lekarskich, przychodniach, salonach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej oraz we wszystkich placówkach, w których świeżość i nieskazitelna czystość są wymagane.

Ile trwa
ozonowanie?

Czas trwania ozonowania zależy od wielkości powierzchni przeznaczonej do dezynfekcji. Dokładne spryskanie ozonem nie trwa długo, należy jednak pamiętać, aby po ozonowaniu wywietrzyć pomieszczenia lub pojazdy przez minimum 30 minut. W tym czasie pozostałości ozonu rozpadną się do bezpiecznego tlenu.

Czy ozonowanie
jest szkodliwe?

Dezynfekcja ozonem jest bezpieczna dla człowieka, należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad. Duże stężenie ozonu może podrażniać drogi oddechowe i błony śluzowe, dlatego nie wolno wdychać go w czystej postaci. W czasie ozonowania w pomieszczeniu mogą przebywać tylko osoby odpowiedzialne za dezynfekcję – ozonatorzy. Przed ozonowaniem należy usunąć z budynku zwierzęta i rośliny. W wyjątkowych okolicznościach (np. podczas ozonowania szpitala) w pokoju może przebywać ciężko chora osoba, ale bezwzględnie musi mieć założoną ochronną maskę z aktywnym wkładem węglowym. Dezynfekcja ozonem nie niszczy przedmiotów, nie ma potrzeby więc specjalnego ich zabezpieczania czy chowania. Ozon szybko się rozpada do nieszkodliwego tlenu, więc po odczekaniu 30 minut i wywietrzeniu pomieszczenia, można bezpiecznie wrócić do budynku.

Co to jest dezynfekcja?

Dezynfekcja lub odkażanie jest działaniem mającym na celu zniszczenie wszelkich drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych. Jest czynnością niezbędną, jeśli w danym miejscu doszło do skażenia bądź istnieje podejrzenie choroby zakaźnej. Dezynfekcję przeprowadza się, by wyeliminować bakterie, wirusy lub pasożyty. Do najczęstszych zagrożeń należą: grypa, koronawirus, gruźlica, szkarlatyna, odra, świerzbowiec, wszawica, gronkowiec, parwowiroza psów i koci AIDS, czyli FIV.


Skuteczność przeprowadzonej dezynfekcji zależy od wielu czynników, między innymi od wybranej metody dezynfekowania, poziomu stężenia środka odkażającego, wilgotności w pomieszczeniu oraz od oporności patogenów, których trzeba się pozbyć.

Co to jest dekontaminacja?

Dekontaminacja polega na neutralizowaniu i trwałym usuwaniu szkodliwych czynników z pomieszczenia. Proces ten wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i może być wykonywany wyłącznie przed wyszkolonych techników. Dekontaminacja eliminuje potencjalnie niebezpieczne substancje chemiczne, czynniki biologiczne oraz materiały radioaktywne. Można ją przeprowadzać profilaktycznie, jednak zazwyczaj sięga się po nią, gdy zachodzi podejrzenie wystąpienia skażenia i wykrycia patogenów zagrażających zdrowiu. Są to między innymi wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Również obecność alergenów może być powodem wykonania dekontaminacji.

Sposoby dekontaminacji są różne i zależą od źródła zanieczyszczenia. Do najczęstszych metod należy sanityzacja, dezynfekcja i sterylizacja.

Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami!